Podczas zapisów na Velo Queen 2020 Gdańsk prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na pomoc osobom cierpiącym na anosmię, czyli utratę węchu! Przy rejestracji będzie można zaznaczyć dodatkową opcję “Darowizna na cele charytatywne” i wówczas kwota wpisowego zostanie powiększona o 20 zł. 

Pieniądze zostaną przekazane Fundacji TriMama i zostaną wykorzystane na:

  • kampanię informacyjno-edukacyjną,
  • organizację warsztatów terapeutycznych,
  • organizację ogólnopolskiej konferencji poświęconej anosmii.

Osoby cierpiące na anosmię zmagają się z problemami, z którymi większość innych ludzi nigdy nie będzie miała do czynienia. Nie chodzi tylko o możliwość zjedzenia nieświeżych pokarmów lub nierozpoznawania niemiłych zapachów. Anosmicy częściej stają się ofiarami zatrucia gazem lub np. spalinami. Podczas pożaru statystycznie reagują później ponieważ dopóki nie zobaczą płomieni, nie są w stanie „poczuć dymu”. Są również zdecydowanie bardziej podatni na choroby psychiczne takie jak depresja co spowodowane jest poczuciem wykluczenia, bycia innym, gorszym.

Jednym z celów Fundacji TriMama jest dotarcie do jak największej liczby osób cierpiących na anosmię oraz pomoc im w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami spowodowanymi tym schorzeniem.

Jak wielu osób dotyka anosmia? Ciężko znaleźć dane dotyczące Polski, ale np. w USA szacuje się, że ok 3-5% społeczeństwa cierpi na anosmię. To ok 10 milionów osób. Jeżeli przejęlibyśmy taki odsetek dla Polski, to oznaczałoby to, że cierpi na nią ponad milion osób. Jestem jedną z nich, i zrobię co w mojej mocy, żebyśmy wiedzieli jak sobie z tym radzić.

Zapisz się na zawody TUTAJ.